PIC Mikrodenetleyicisi Nedir ve Nasıl Kodlanır?

Elektronikte oldukça popüler olan PIC mikrodenetleyiciler Microchip firması tarafından çeşit çeşit üretilerek piyasaya sunulan bir mikrodenetleyicidir. Elektronik devrelerle uğraşan insanların eninde sonunda uğraşacağı temel bir mikrodenetleyicidir. Meslek liselerin Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümlerinde elektronik devrelerin mantığının anlaşılması için öğrencilere gösterilmektedir.

2010 yılları gibi üniversitelerin ilgili bölümlerinde temel düzeyde hem programlama olarak hem de donanım tasarımı olarak öğrencilere anlatılan PIC yavaş yavaş popülerliğini kaybetsede hala elektronik devre ve entegrelerin çalışma prensibini anlamak için başvurulması gereken en mantıklı yoldur.

Genellikle öğrenciler arasında ve hobi devreleri ile uğraşacak insanlar arasında PIC 16F877 veya PIC 16F877A mikrodenetleyicileri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu denetleyici 16 bit kelime uzunluğuna sahip kodları bünyesinde barındırabileceği için 16F serisine dahildir. Yine aynı şekilde 12, 14 ve 18 gibi başka serileri de mevcuttur. Devrenizin ihtiyacına göre kullanacağınız denetleyiciyi seçebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde PIC16 ailesine ait PIC 16F877A mikrodenetleyicisini görmektesiniz.

PIC Nasıl Kodlanıyor?

Pıc mikrodenetleyiciler kişisel bilgisayarınızdaki derleyiciler aracılığıyla kodlanıyorlar. Bu derleyicilerin sayısı 1′ den fazla olduğu için istediğiniz derleyiciyi kullanabilirsiniz. En popüler olan derleyicilerden bir tanesi Microchip firmasının kendi derleyici olan MPLAB ve başka bir firma tarafından yazılmış olan CCS C derleyicisidir. Öğrenciler arasında genellikle CCS C derleyici kullanılmaktadır.

Derleyicide kodu derledikten sonra kod dosyanızın .HEX formatına dönüştürüldüğüne emin olmalısınız. .HEX formatına dönüştürülen kod dosyanızı daha sonra PicKit gibi aracı elemanlarla PIC denetleyicine aktarmalısınız. Bu işlemden sonra PIC denetleyicinize yazmış olduğunuz kodunuzu yüklemiş oluyorsunuz.

Yukarıda resimde görmüş olduğunuz Pickit 3 ile gerekli kabloları sağda bulunan mavi pin yuvalarına ve bilgisayara bağlayarak bilgisayar ve pin yuvaları arasında veri akatarımını hazırlamış oluruz. Sonrasında PIC denetleyicimizi sağdaki mavi pin yuvalarına yerleştirerek PIC içerisine istediğimiz kodu yazdırırız.

Simülasyon Ortamı

Eğer PIC denetleyici ve diğer gerekli donanımları elde etme konusunda zorluk çekiyorsanız ya da bizzat devreleri elinizde kurmak istemiyorsanız PROTEUS gibi simülasyon programlarında istediğiniz devrelerin simülasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu simülasyon esnasında proteus programının kendi kütüphanesinde bulunan entegre ve elemanları kullanabilirsiniz. Sonradan kendiniz de bu kütüphaneleri genişletebilirsiniz lakin ilk hali de sizin için oldukça yeterli gelecektir.

Sonrasında derleyicinizde derlediğiniz yani complier ettiğiniz HEX formatındaki dosyanızı Proteus ortamında ISIS kısmında devrenize yerleştirdiğiniz PIC ailesine ait denetleyicinin üzerine çift tıklayarak dosya ekle kısmından ekleyebilirsiniz. Sonrasında ekranın sol altındaki simülasyon tuşları ile devre simülasyonunuzu başlatarak kodunuzun ne derece çalıştığınız test edebilirsiniz.

Bu simülasyonları aynı zamanda devrenizi somut bir şekilde elinizle oluşturmadan önce de yaparak devrenizin başarıyla çalıştığından emin olmak için de kullanabilirsiniz.

Her ne kadar çoğu simülasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirse bile bazen Proteus ortamında normal şartlarda çalışabilecek devreler çalışmayabilir. Bu programın yazılımının kusursuz olmadığının bir göstergesidir.

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz Proteus programının ISIS ortamında çizilmiş bir devredir. Basit bir led yakma devresi olan bu devreyi çalıştıran kodlar HEX formatında simülasyona bizzat tarafınızdan yüklenmiş olmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478