LED Nedir? LED Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

LED diye isimlendirdiğimiz yapılar elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren yarı iletken bir devre elemanlarıdır. Light Emitting Diode kelimelerinin baş harfleri kullanılarak adlandırılan ledler oldukça kullanışlı ve işlevsel bir elektronik elemandır.

İlk çıktıkları zaman oldukça büyük bir hacme ve kütleye sahip olmalarına rağmen yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda günümüzde kullandığımız son halini aldı. Halen de AR–GE çalışmaları ledler üzerinde devam ediyor.

Ledlerin genel çalışma mantığına bakarsak içerisindeki LED çipi sayesinde insan gözüyle görebileceğimiz ışıkları oluşturur. Bu ışıklar LED çipini koruyan en dıştaki plastik kılıf dediğimiz elimizle dokunduğumuz yapı tarafından kırılmaya uğrar ve dışarı çıkar.

LED’lerin yaymış olduğu renkler ise tamamen LED’in içerisindeki yarı iletken maddeye bağlıdır. Yapısındaki kimyasal maddeyi değiştirerek bir LED’in yaymış olduğu ışığın rengi değiştirilebilir.

Ledler Neden Tercih Ediliyor ve Avantajları Neler?

  • Diğer camdan yapılan ışık kaynağı ampullere göre dışarıdan gelen fiziksel darbelere dayanıklıdır.
  • Enerji tüketim miktarını göz önünde bulundurursak oldukça ekonomiktirler.
  • Devreden elektrik enerjisini aldıklarında diğer ışık kaynaklarına göre çok hızlı reaksiyona girerler yani hemen etrafı aydınlatırlar. Bu reaksiyon süresi nanosaniye mertebelerine kadar inebilir.
  • Çevreci bir devre elemanıdır ve doğa dostudur. Cıva gibi ağır metalleri bünyesinde barındırmaz.
  • Ampullerin içerisinde bulunan filaman teli ledlerde bulunmaz dolayısıyla ledler daha dayanıklıdırlar.
  • Kullanım alanı oldukça geniştir. Bir radyonun açma kapama lambasından bir fabrikada kullanılan ağır güçlü bir makinenin ışıklandırılma sistemine kadar ledlerin kullanım alanı vardır.
  • Işık verme süreleri diğer ışık kaynaklarına göre oldukça fazladır. Uzun ömürlüdürler. Tahmini ömürleri ışık verme süresi bakımından 100.000 saat olarak bilinir.
  • Yaymış oldukları ışığın parlaklığı ve kontrastı oldukça yüksektir.