Hibrit Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır?

Hibrit elektrikli araçlar otomobillerde yakıt olarak kullanılan benzinin kullanım miktarını azaltmak amacıyla ilk olarak Ferdinand Porsche tarafından üretilen ve elektrik ve petrol enerjisi ile çalışan bir otomobil sınıfıdır.

Hibrit kelimesi melez anlamına gelen bir kelimedir. Hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru kullanan araçlara bu sebepten ötürü hibrit araç denir.

Araç hızlı gitmediği zamanlarda benzin yerine elektrik enerjisinden yaralanan hibrit araçlar bu esnada 0 emisyon sağlamaktadır. Benzine ek olarak kullanmış olduğu elektrik enerjisini araç benzin kullanırken yapılan frenleme hareketi, tekerleklerin dönme hareketi ve araç içi piezo – enjektör kullanımı sayesinde sağlamaktadır.

Aracın şanzımanında bağlı olarak bulunan elektrikli motorlar araç en fazla 50 km/h hız yaparken devrede olabilirler. Genelde ilk 2 vites de araç elektrik enerjisini verimli olarak kullanılır. Hız artışında benzin kullanımına geçilir.

Hibrit araçlar kendi içlerinde hibritleşme derecelerine göre 3’e ayrılırlar. Bu ayrım elektrik motorlarının güçlerine göre yapılır.

  • Mikro Hibrid: 2.5 kW [12V]
  • Hafif Hibrid: 10 – 20 kW [100 – 200V]
  • Tam Hibrid: 50 kW [200 – 300V]

Hibrit Araç Türleri

  • Çift Mod Hibrit Araçlar: Bu teknolojiye sahip otomobiller olası bir durumda %100 elektrikli araca dönüşebilirler. Hibrit araç ve elektrikli araç olarak kullanılırlar.
  • Seri ve Paralel Hibrit Araçlar: Seri hibrit araçlarda aracın hızı önemsenmeksizin elektrikli motordan gelen enerji ve içten yanmalı motordan gelen enerji aynı anda aracın motoruna aktarılır ve tüketilir. Paralel hibrit araçlarda ise aracın hızına göre en verimli nasıl tüketim gerçekleştirilebilirse bu enerjiler farklı anlarda tüketilir. Genelde bu tür araçlarda kalkış ve ilk iki viteste elektrik enerjisi tüketilir. Hız artışıyla birlikte içten yanmalı motora geçiş yapılır.
  • Plug–in Hibrit Teknoljisine Sahip Hibrit Araçlar: Prize takılabilen ve şarj edilebilen hibrit araçlardır. Çok yüksek hızlarda içten yanmalı motor kullanıma alınır. Genelde çift mod ve menzil uzatıcı hibrit olarak bilinirler.
  • Menzil Uzatıcı Hibrit Araçlar: Elektrikli otomobillerin içten yanmalı araçlara göre daha kısa menzilde yol almaları sorununu ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bir teknolojidir. İçten yanmalı motor aracın şarjı bittiğinde aracın bataryasını doldurmak amacıyla bataryayı şarj etmeye başlar. Bu teknolojiye sahip araçlarda çift mod ve paralel mod aynı anda araçta mevcut olabiliyor.
  • Performans Artırıcı Hibrit (Seri Hibrit) Teknolojisi: Seri hibritin ana çalışma mantığı aynı anda hem içten yanmalı motordan elde edilen gücü hem de elektrik motorundan elde edilen gücü kullanarak yüksek bir performans sağlamaktır. Genelde 4×4 araç sınıfında bulunan bu teknoloji ön tekerleklerde içten yanmalı motor arka tekerleklerde ise elektrikli motor kullanarak bulunur.

Hibrit ve Elektrikli Araçların Genel Elektriksel Şeması