Elektrik Mühendisliği Nedir?

Çağımızın en popüler mesleklerinden birisi olan elektrik mühendisliğini sürekli olarak çevremizden duyuyoruz. Peki elektrik mühendisliğinin ne olduğunu biliyor muyuz? Tabi birde elektrik-elektronik mühendisliği var bu iki mesleği her ne kadar çalışma alanları birbirine çok yakın olsa da birbirine karıştırmayalım. Öncelikle belirtmek isterim ki elektrik mühendisliğinin bir diğer tanımıda güç mühendisliğidir ve bu tabir biraz daha mesleği doğru anlatıyor gibi duruyor.

Elektrik Mühendisliği

Hayatımızın vazgeçilmezi olan elektriğin üretimi, ihtiyaç duyulan yerlere iletimi-dağtımı, AC (alternatif akım) ile çalışan yüksek elektriksel güç gerektiren makine ve cihazların tasarımı, üretimi ve geliştirilmesi gibi alanlarla bizzat ilgilenen mühendisliktir.

Elektrik Mühendisliğinin Alt Dalları

  • Güç
  • Enerji Sistemleri
  • Kontrol-Otomasyon
  • Elektronik
  • Telekomünikasyon (Haberleşme)
  • Biyomedikal
  • Yazılım

Bir başka blog yazımda bu alt dalları detaylı bir şekilde anlatacağım.

Elektrik Mühendisliğinin Alt Dalları Nelerdir?

İçindekiler1 Güç Mühendisliği2 Enerji Sistemleri Mühendisliği3 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği4 Elektronik Mühendisliği5 Telekomünikasyon (Haberleşme) Mühendisliği6 Biyomedikal Mühendisliği7 Yazılım Mühendisliği Merhaba arkadaşlar daha...

Peki ya Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasında Ne Fark Var?

Öncelikle doğru olduğu düşünülen çok büyük bir hatayı düzeltmek istiyorum. İnsanların kafasında şöyle bir düşünce var: Elektrik-Elektronik mühendisliği Elektrik mühendisliğinden daha iyidir çünkü içerisinde elektronikte var daha kapsamlı eğitim vardır Elektrik mühendisleri elektronik bilmez. Arkadaşlar bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir ve hatta kendi şahsi fikrimi sorarsanız bence durum tam tersi.

Elektrik mühendisliğinin elektrik-elektronik mühendisliğine göre en önemli avantajı ise nam-ı değer imza yetkisi. 1kV yani 1000V üzeri elektrik gerilimi için projelere ve belgelere imza atabilme yetkisi sadece Elektrik mühendisliği mezunlarında vardır.Bunun sebebi de orta gerilim ve yüksek gerilim derslerinin elektrik-elektronik mühendislerinin ders planlarında olmaması ve hatta alçak gerilim derslerinin de zorunlu değil seçmeli olmasıdır.
Elektrik-Elektronik mühendisliğinden mezun olan mühendisler eğer bu imza yetkisi olayından faydalanmak istiyorlarsa kendilerinde olamyan yüksek gerilim, orta gerilim gibi bazı dersleri Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Afyon Üniversitelerinden Elektrik Mühendisliği bölümlerinden herhangi birisinde tamamlamak zorundalar. Tamamen tercih meselesi bir durum.

Bir başka blog yazımda bu iki mühendislik arasındaki farkı daha detaylı anlatacağım.

4 Temel Mühendislikten Birisidir!

4 temel mühendislik disiplini vardır. Bunlar Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Kimya Mühendisliğidir. Geriye kalan bütün mühendislikler bu 4 temel mühendisliğin karışımından türetilmiştir. Bu sebepten ötürü ki elektrik mühendisliği tercihleriniz arasında ilk sırayı alabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478