Buton Nedir? Kaç Çeşit Buton Vardır? Nerelerde Kullanılır?

Butonlar elektrik devrelerinden akımın geçip geçmeyeceğinin ve akımın hangi yönde devam edeceğinin kullanıcı tarafından belirlenmesinde kullanılan devre elemanlarıdır. Butonların genel çalışma mantığında uygulanan basınç sonucu devrenin buton zemininin altındaki iletken madde ile tamamlanması ve akabinde elektrik akımının devreden geçmesi prensibi yatar. Aynı şekilde butona basılarak devre açık devre haline getirilebilir ve elektrik akımının devreden geçmemesi sağlanabilir.

Butonlar kendi içinde çeşitlilik göstererek 5 dala ayrılırlar. Bunlara hemen aşağıda değinelim.

  1. Bir Yollu Butonlar: Butona basıldığı zaman devrenin açık ve kapalı oluşu değişir. Açık devreler kapanır, kapalı devreler açılır. Basınç ile butonun konumu değişir ve bu konuma bağlı olarak devre değişir. Genelde açma ve kapama butonu kullanılan devrelerde kullanılır.
  2. İki Yollu Butonlar: Bu buton türünde basınç uygulandığı zaman devrede iki anahtar konum değiştirir. Yani iki yollu butonlara basınç uygulandığı zaman devredeki anahtarlardan birisi kapalı konumdan açık konuma geliyorken devrede bulunan ikinci anahtar ise açık konumdan kapalı konuma gelir. Aynı anda bir sistemi çalıştırırken diğer bir sistemi kapatmaya veya durdurmaya olanak sağlar.
  3. Ortak Uçlu Butonlar (Jog Butonu): Jog butonlarının genel çalışma mantığı iki yollu butonlarla aynıdır. İki yollu butonlarla jog butonlarını birbirinden ayıran temel fark butonlar arasında ortak bir uç olmasıdır. Yani ortak uçlu (jog) butonlarda 1. buton A – B arasındaki elektrik akımını kontrol ediyorsa 2. buton A – c arasındaki elektrik akımını kontrol eder. A noktası her iki butona da temas eder.
  4. Kalıcı Butonlar (Kalıcı Anahtar): Kalıcı butonlara uygulanan basınç devrenin konumunu değiştirir lakin butona tekrar basıldığında veya buton serbest bırakıldığında buton ve devre eski konumuna gelmez. Devreyi tekrar eski konumuna getirebilmek için ikinci bir buton gereklidir.
  1. Ani Temaslı Butonlar (Anlık Butonlar): Ani temaslı butonlarda butona dışardan etki edildiğinde devre istenilen konuma getirilir. Butona uygulanan basınç ortadan kalktığı andan itibaren devre eski haline geri döner. Yani ani temaslı butonlar sadece butona basıldığı anlarda çalışır.

Butonlar Nerelerde Kullanılır?

Etrafımızda görmüş olduğumuz ve kullandığımız çoğu elektrikli ve elektronik cihazların hepsinde buton mekanizması mevcuttur. Örnek vermek gerekirse akıllı telefonlarımızın ana ekran tuşu, ses açma ve kapama tuşları, kilit tuşları; televizyonların uzaktan kumandaları üzerindeki tuşlar; metro, tramvay, otobüs, marmaray gibi toplu taşıma araçlarında bulunan acil durum butonları butonların kullanım yerlerine verilebilecek en güzel örneklerdir.

Bir Buton Elektronik Bir Devreye Nasıl Bağlanır?

Öncelikle butonu nereye bağlamak istiyorsak orası butonun sığabileceği genişlikte delinir. Daha sonra buton sıkma kelepçeleri ile birlikte delinen deliğe monte edilir ve düşmeyecek şekilde monte edilir. Ardından butonun içerde kalan iletken levhalarda devrenin kabloları üzerine lehim yapılır.