[BÖLÜM 1] MATLAB Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere MATLAB‘ın ne olduğundan, kimler tarafından kullanıldığından ve niçin mühendisler için çok önemli olduğundan bahsedeceğim.

MATLAB, MathWorks şirketi tarafından numerik (sayısal) işlem, grafiksel veri işlemleri, matris işlemleri, fonksiyonel işlem, algoritma geliştirme ve programlama gibi temel özellikleri olan üst düzey güçlü bir yazılımdır. Her ne kadar mühendislik öğrencileri tarafından matris hesap makinesi diye geçse de çok güçlü ve vazgeçilemez özelliklerinin olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

MATLAB, mühendislik okuyan öğrencilerin %70’inden fazlasının bizzat okulda öğrenmiş olduğu bir programdır. Üniversitelerde Temel Bilgisayar Bilimleri, Algoritma ve Programlama gibi değişik ders isimleri çatısı altında öğrenciye sunulabiliyor. Üniversitelerde öğrencilere MATLAB ile ilgili temel matris hesabı, temel programlama, temel fonksiyon hesabı ve grafik veri çizimi gibi başlangıç düzeyinde bir eğitim verilse dahi üniversite sonrasında çalıştıkları sektöre bağlı olarak MATLAB’ın daha detaylı ve derinlemesine bilinmesi gerekiyor.


MATLAB Kimler Tarafından Kullanılır?

MATLAB az öncede dediğimiz gibi mühendislik öğrencilerin %70’inden fazlasına öğretilen bir programdır. Dolayısıyla mühendislik bölümü mezun olan insanların çoğunun MATLAB’I kullanmasını öngörebiliriz. Lakin işin gerçek boyutuna bakarsak pek de öyle olmuyor. MATLAB bir mühendise derinlemesine matris ve fonksiyonel veriler üzerinde işlem yeteneği sağlasa da her mühendis bu işleme ihtiyaç duymayabiliyor. Eğer bir mühendis AR-GE merkezlerinde çalışacaksa, kafasındaki verileri sanal ortama aktararak grafik üzerinde veri toplayarak analiz yapacaksa, yapmış olduğu veya yapmayı düşündüğü bir projenin simülasyonunu canlandırarak doğacak olumlu olumsuz sonuçları önceden hesaplayacaksa MATLAB’I kesinlikle kullanması gerekir.

MATLAB Ne İşe Yarar?

MATLAB’ta neler yapılabileceğine dair bilgileri az çok verdik. Şimdi ise bu bilgileri biraz açalım.

MATLAB’ta;

  • Matrisler tanımlayıp bu matrisler arasında saniye de dört işlem yapabilirsiniz. MATLAB 1 basamaklı bir sayıyı bile [1 x 1] boyutunda bir matris olarak algılayacaktır.
  • Bir fonksiyon tanımlayıp üzerinde matematiksel işlemler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bir grafik çizmek istediğiniz zaman x, y, z eksenlerini birer fonksiyon olarak tanımlayabilir çizmek istediğiniz grafiği 2 boyutlu veya 3 boyutlu önizleyebilirsiniz.
  • Sütun grafiği, çizgi grafiği, daire grafiği gibi çeşit çeşit grafik çeşitlerini kullanarak sizin düşüncenize en yakın olan ifadeyi kullanabilirsiniz.
  • Fonksiyonlar tanımlayıp bu fonksiyonları türev-integral işlemlerinde kullanabilirsiniz.
  • Trigonometri kullanarak hızlı işlem yapabilirisiniz.
  • Algoritma yazarak yazdığınız algoritmayı test edip hayata geçirebilirsiniz.

Yukarıda Matlab’ta yapabileceğiniz işlemlerin belki de % 1 i bile yoktur.Yani demem o ki okullarda her ne kadar MATLAB ile ilgili sınırlı bir eğitim de verilse gerçekte MATLAB ile üste düzey derinlemesine bir sürü işlem gerçekleştirebilirsiniz.