Arduino Proje 6 – LDR ile Karanlıkta Yanan Led Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere LDR sensörü ile karanlıkta etrafa ışık veren led devresinin Arduino ile nasıl tasarlanacağından bahsedeceğim. Bu devrede kullanacağımız LDR sensörümüz dışarısındaki ışığın miktarına bağlı olarak direncinde değişiklik gösteren bir elektronik komponentimizdir. Biz LDR’nin bu özelliğinden yararlanarak ledimizin parlaklığını değiştiren algoritmalar yazarak amacımıza ulaşabiliyoruz.

Bu örneği bizzat uygulamalı yapmanızı tavsiye ederim. Tinkercad.com gibi simülasyon ortamlarında tam verimli sonuç alamayabilirsiniz. Aşağıda bu uygulamamız için gerekli malzemelerin listesini paylaştım.

Kullanacağımız Malzemeler

 1. 1 x  Arduino Uno
 2. 1 x  A’dan B’ye USB Kablo
 3. 1 x Orta Boy BreadBoard
 4. 5 x Erkek Erkek Jumper Kablo
 5. 1 x 330 Ohm Direnç
 6. 1 x 10K Ohm Direnç
 7. 1 x Kırmızı LED (5 mm)
 8. 1 x LDR ( Işık Sensörü )

Haydi Başlayalım!

LDR elemanımızda 2 adet terminalimiz varken birine 5V diğerine GND pinlerimizi bağlayacağız. Peki ya bu durumda LDR üzerinden nasıl veri okuyacağız? İşte bu durumda gerilim bölücü tekniği bize bir kurtarıcı olarak yetişiyor. GND pinine giden hattımızdan bir tane hat bölerek bu hattımızıda analog pinlerimizden birine bağlayacağız. Lakin burada dikkat etmemiz gereken husus bir tane akım sınırlayıcı direnç bağlayarak LDR sensörümüzün yanmasını, zarar görmesini engellemek olacaktır. LDR den gelen analog veriye göre de digital pinlerimizden ledimizi yakacağız.

Devremizi ve belirli ışık seviyelerinde yanan led algoritmamızı hemen aşağıda paylaştım. Siz dilerseniz bu değerler üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Devrenin istenildiği gibi çalışması için gerekli kodumuz da aşağıdaki gibidir.

#define led 9
#define ldr A0

void setup()
{
 pinMode(led, OUTPUT);
 pinMode(ldr, INPUT);
 Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
 int deger = analogRead(ldr);
 Serial.println(deger);
 
 
 if(deger < 30)
  digitalWrite(led, HIGH);
 
 delay(1000);
}

Kafanıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.