Arduino Proje 5 – RGB Led Yakma

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere RGB (Red, Green, Blue) ledi Arduino ile nasıl yakacağımızdan bahsedeceğim. Öncelikle kısaca RGB led nedir ondan bahsedelim.

RGB led kırmızı, yeşil ve mavi ışık yayn diyotlardan oluşan toplam 4 terminale sahip bir leddir. Bu terminallerden 3 tanesi RGB lede ismini veren renklerin terminali olup enerji gelip gelmemesine göre o renk ışığı yayarlar. 4. terminal ise ya katot ya da anottur ve diğer 3 terminal için de ortak kullanılırlar. Biz bugün ortak katot RGB led uygulaması yapacağız. Eğer karşınıza ortak anot çıkarsa ortak katotun tam tersi şekilde kodlanacağı aklınızda bulunsun.

RGB ledimizdeki 3 renk veren terminallerimizin ne kadar yoğunlukta yandığına göre de ledimizden ışık yayılır. Eğer 3 renk de aynı oranda yanarsa ortaya beyaz ışık çıkar.

Bu uygulamamız için gerekli malzemeler aşağıda listelenmiştir. Dilerseniz uygulamalı olarak elinizle yapınız ya da tinkercad.com veya proteus gibi ortamlarda simülasyon denemeleri yapabilirsiniz.

Kullanacağımız Malzemeler

 1. 1 x  Arduino Uno
 2. 1 x  A’dan B’ye USB Kablo
 3. 1 x Orta Boy BreadBoard
 4. 4 x Erkek Erkek Jumper Kablo
 5. 3 x 330 Ohm Direnç
 6. 1 x RGB LED

Haydi Başlayalım!

Öncelikle RGB ledimizi breadboardumuza yerleştirelim. En uzun terminalimizin bizim ortak katotumuz olduğunu da unutmayalım. Ortak katotumuzu Arduinomuzun GND pinine bağlıyoruz. Geriye kalan 3 adet terminalimizi ise Arduinomuzun digital pinlerinden dilediğimize bağlayabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husu ledimizin 3 adet renk veren terminallerine akım sınırlayıcı direnç bağlamaktır. Eğer akım sınırlayıcı dirençlerimizi bağlamayı unutursak ledimizi patlatabiliriz. Devremizi hemen aşağıda belirttiğim gibi bağlamalıyız.

Yukarıdaki devremizi çalıştıracak kodları yazarken ise 3 farklı rengimizin termianllerini bağladığımız digital pinlerin her birini istediğimiz yanma sırasına göre kodumuza yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus bir rengi yaktıktan sonra onu söndürüp diğer rengi yakmamız gerekiyor. Aksi halde iki rengin karışımı bir rengi elde ederiz. Hemen aşağıda kodumuz mevcuttur.

#define mavi 10
#define kirmizi 11
#define yesil 12

void setup()
{
 pinMode(kirmizi, OUTPUT);
 pinMode(yesil, OUTPUT);
 pinMode(mavi, OUTPUT);
 
}

void loop()
{
 digitalWrite(kirmizi, HIGH);
 delay(500);
 digitalWrite(kirmizi, LOW);
 digitalWrite(yesil, HIGH);
 delay(500);
 digitalWrite(yesil, LOW);
 digitalWrite(mavi, HIGH);
 delay(500);
 digitalWrite(mavi, LOW);
}

Eğer 3 pinimize de aynı anda enerji verdirirsek ledimiz beyaz yanacaktır.

NOT: Ortak anot rgb led uygulamasında HIGH yazan yerlere LOW, LOW yazan yerlere ise HIGH yazmalıyız.

Kafanıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478